Anasayfa DUYURULAR Yüzen nükleer santral 2016’da hizmete girecek
Yüzen nükleer santral 2016’da hizmete girecek PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 03 Nisan 2014 22:58
Yenilenebilir enerjilerin giderek yaygınlaşmaya başladığı günümüzde, fosil yakıtlardan kurtulmak için sunulan alternatiflerden biri de nükleer santraller.
Ancak nükleer güç güvenlik endişelerini de sürekli beraberinde getiriyor. Rusya, ‘yüzen santraller’ projesiyle güvenilir ve taşınabilir enerji kaynağı oluşturmayı amaçlıyor.
Rusya, yeni nesil nükleer santrallerini ‘yüzdürmeyi’ planlıyor. Moskova’nın 2016 yılında göreve girmesini beklediği dev gemiler üzerinde kurulacak santraller, bu sayede enerjinin gerektiği yere gönderilebilecek.

Nükleer santral filosunda yer alacak ilk gemi, Akademik Lomonosov adını taşıyor. 21 bin 500 ton ağırlığında olacak gemide, 69 mürettebat çalışacak.

BİR GEMİ BİR ŞEHRİ AYDINLATACAK
Akademik Lomonosov, iki adet nükleer reaktörle çalışacak. Gemiye enerji sağlayacak reaktörler, aynı zamanda 70 Megawatt elektrik üretecek. Bu miktar, 200 bin nüfuslu bir şehri aydınlatmaya yetecek.
 
Ria Novosti’nin haberine göre, KLT-40 reaktörlerinin ürettiği enerji aynı zamanda 300 MW ısıya eşit. Gemi, gittiği bölgelerde günde 240 bim metre küp temiz su üretme özelliğine de sahip olacak.

Reaktörler, 40 yıl kullanıldıktan sonra değiştirilecek. Değiştirilen reaktörler özel tesislere gönderilerek yeniden fayda sağlacak şekilde işlemden geçecek.

DOĞAL AFETLERE DAYANIKLI
Rusya’nın hayata geçireceği yüzen nükleer santral projesiyle Çin, Endonezya, Malezya ve Arjantin’in de dahil olduğu 15 ülkenin ilgilendiği belirtildi. İlk yüzen santrali inşa edecek olan Rusya’nın OKBM Afrikantov şirketi, santralin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından belirlenen standartlara uyduğunu açıkladı.

Şirket, yüzen nükleer santralin doğal afetlere karadaki nükleer santrallere kıyasla çok daha dayanıklı olacağını belirtti.

Yüzen santralin, faaliyeti esnasında suya herhangi radyoaktif veya diğer zararlı madde salımı yapmayacağı da vurgulandı.

Rusya’nın planının başarılı olması halinde, dünyanın dört bir yanındaki nükleer santraller bir gün okyanuslara ve denizlere taşınabilir.
 
Fizik Penceresi